Jak obhájit diplomku? Tipy a triky!

Možností, jak obstát u obhajoby diplomové práce je několik. Ten nejlepší a nejtěžší zároveň je prostě se na vše připravit tak, aby vás neměli na čem nachytat. Snad ani nemusím podotýkat, že ať se budete snažit jak se budete snažit, nikdy se na vše stoprocentně nezvládnete připravit. Právě proto zde najdete několik rad a tipů, jak komisi přesvědčit, že právě vaše práce by měla obstát.

Snažte se působit sebejistě

Jednou z věcí, kterou bude podvědomě komisi ovlivňovat v rozhodování je oblečení. I proto by nebylo zrovna ideální působit jako puberťačka, přece jen dnes jste tu za inteligenci, která by měla mít nějakou autoritu. Snažte se působit sebejistě, avšak projev by neměl působit drze. Hranice mezi těmito projevy může být velmi tenká. V případě, že vám komise něco vytkne, snažte se dát najevo, že se to budete snažit napravit a rozhodně se nehádejte.

Při prezentaci je vhodné udržovat přiměřený oční kontakt. Mluvit je třeba stručně, jasně, věcně. Vyberte to podstatné z vaší práce, držte se tématu, neodbíhejte příliš od věci, nezacházejte příliš do detailu. Problematiku je třeba obsáhnout celou v těch několika minutách, co máte přiděleny.

Komisi bude pravděpodobně zajímat výsledky, tabulky, grafy, případně nějaké závěrečné shrnutí. Jelikož doba pokročila a my zde máme k dispozici moderní technologie, často bude moct doprovázet vaši obhajobu prezentace, pravděpodobně v Powerpointu.

V prezentaci by měly být jen podstatné body

Prezentaci doporučujeme dělat s pozadím v podobě jedné barvy, dále použijte nějaký čitelný font písma. V prezentaci by měly být jen podstatné body, můžete tam mít také napsané výsledky analýz, případně grafy. Pokud přinesete prezentaci na svém flashdisku, doporučil bych vyprázdnit celý flashdisk a mít tam uloženou jen samotnou prezentaci, hledání v množství vašich dalších souborů by působilo neprofesionálně. Není od věci mít flashky dvě, pokud by jedna selhala.

Na závěr přidáváme  jeden trik. Zjistěte si, případně zkuste odhadnout, kdo jsou členové komise a použijte literaturu, kterou používají oni sami při výuce, případně o jakou se zajímají nebo ji dokonce napsali. Také je vhodné uvést citace, musí být však naprosto správně, chyba zde by mohla způsobit mnoho škody.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *